Category Archives: Vaj Natyral

Vaji i susamit dhe vetite e tij

Susami është një nga bimët më të vjetra të kultivuara në botë. Vaji i susamit përdoret këtu e 3000 vjet. Eshtë burim i shkëlqyeshëm i kalciumit dhe magnezit, ndërsa sot shkencëtarët konfirmojnë shumë veçori shëruese të susamit. Në disa zona ajo është përdorur zakonisht për gatim për të shtuar aromën e ushqimeve.
Vaji i susamit është vaj që del nga shtypja direkt e farave të susamit. Është i lehtë në ngjyrë dhe ka aromë të butë.
Ashtu si vaji i ullirit, edhe vaji i susamit është mjaft i mirë.

Susami meriton të jetë krah për krah me hudhrën, mjaltin, kurkumën dhe ushqimet e tjera shëruese. Gjendet lehtë, prandaj nuk ka arsye për të mos e përfshijmë në ushqimin e përditshëm, sepse mund të parandalojë sëmundje të ndryshme, madje edhe të shpëtojë jetë.

Diabeti
Shkencëtarët kanë konstatuar që vaji i susamit përmirëson efikasitetin e ilaçeve orale (glibenklamidi), të cilat përdoren për kontrollimin e diabeti të tipit 2.

Çfarë ngjyre duhet të jetë Shea Butter im?

Ngjyra e parafinuar Shea Butter varet nga arrat Shea të përdorura. Arra Shea ndryshojnë në ngjyrë nga e bardhë në të verdhë si gjalpë. Prandaj, gjalpi shea i rafinuar ndryshon ngjyrë. Nuk do të jeni në gjendje për të përcaktuar vërtetësinë apo cilësinë e Shea Butter bazuar në mënyrën rigoroze të ngjyrës së saj. Shea Butter, nuk duhet të jetë e gjelbër.

Si mund të ruajmë Shea Butter?
Shea Butter nuk ka nevojë të jetë në frigorifer, ruhet dhe në temperaturën e ambientit.

Perfitimet nga Shea Butter.
Shea Butter mund të japë lehtësim nga çdo gjë, nga lëkura e thatë dhe për shumë sëmundje dermatologjike të vogla (nëse keni një gjendje të rëndë të lëkurës, duhet të konsultoheni me mjekun)

1-Lehtësim peër lëkurë të thatë (fytyrën dhe trupin)
2- puçrrat
3- lëkurën, djegie nga dielli, pas rrezitjes (plazhit)
4- rrudhat
5- për të reduktuar acarim e lëkurës pas rrojes
6- çarje, plagët e vogla të lëkurës

7- strijat për parandalimin gjatë shtatzënisë
8- përthithet shpejt pa lënë një mbetje me yndyrë
9- ndihmon rivendosjen e elasticitetit të lëkurës
10- zbut lëkurën e ashpër në këmbë

Shea Butter është jashtëzakonisht i pasur në vitamina A – K – E – F.

Vaj i Trëndafilit të egër

Ky vaj mund të përdoret nga çdo person, i çdo moshe, me çdo lloj të lëkurës. Vaji është i lehtë të absorbohet nga lëkura dhe nuk lë prapa asnjë mbetje.

Mbron lëkurën nga plakja e parakohshme.

Përmirëson paraqitjen e lëkurës në rast të:
Shenjave pas akneve, djegieve.
Lëkurë të thatë dhe të ndjeshme.
Dëme e shkaktuara nga dielli.
Unifikon tonin e lëkurës.
Njollat që krijohen nga mosha.
Ekzemë, dermaitis, psoriasis.

E gjeni në dyqanet tona BioNatural, Prishtinë dhe Gjakovë.

Vaji i gështenjës

Vaji i gështenjës gjen përdorim të gjerë në sëmundjet reumatizmale. Me vajin e gështenjës për të larguar dhembjet duhet të fërkohet vendi i sëmurë dhe kjo mund të përsëritet disa herë në ditë pa efekte anësore. Gështenja është një bimë mjaft e përhapur jo vetëm në Evropë, por edhe në vendin tonë.

Falë përbërësve të saj, përdorimi i gështenjës është i njohur dhe mjaft i përhapur. Kokrrat e gështenjës kanë vlerë të lartë ushqyese e dietike. Ato përmbajnë rreth 40 për qind niseshte, kur janë të freskëta. Gështenjat përdoren të freskëta, të ziera, të pjekura ose të përpunuara. Kokrrat e gështenjës, të ziera a të pjekura, kanë veti të mira rrudhëse dhe rregullojnë funksionimin e stomakut dhe të zorrëve, treten lehtë dhe ndihmojnë në tretjen edhe të ushqimeve të tjera duke aktivizuar organet dhe gjëndrat e tretjes. Përdoren me efekt të mirë në rastet e heqjes së barkut ose diarresë. Veçanërisht këshillohen për fëmijët e vegjël disavjeçarë për të normalizuar procesin e tretjes kur karakterizohet nga mjaft çrregullime. Gjethet e gështenjës kanë gjetur një përdorim të mirë si zbutës të rrugëve të frymëmarrjes dhe qetësues të kollës. Çaji me gjethet e gështenjës ka veti tonike dhe jep rezultate të mira në stomak si tretës dhe si nxitës për hapjen e oreksit. Bën mirë posaçërisht kundër heqjes (shkuarjes) së barkut. Ndikon edhe për uljen e temperaturës.

Vajin e geshtenjes do ta gjeni ne BioNatural Shop.
049/045 227 220
049/044 644 434

Vaji i shegës mënjanon helmet e organizmit

Vaji i nxjerrë nga farat e shegës është një antioksidant i fuqishëm dhe përdoret për të larguar helmet nga organizmi.
Shega me farat e saj të kuqe si rubin është një frut i shijshëm, por edhe shumë i vlefshëm për organizmin e njeriut.  Ajo është konsideruar si frut i fertilitetit. Lëngu i shegës përmban mesatarisht 12% sheqer, acide organike, pektinë, Vitaminë C, etj. Lëngu dhe vaji i nxjerrë nga farat e shegës është një antioksidant i fuqishëm. Vetëm 30 minuta pas marrjes së lëngut të shegës, aktiviteti ynë rritet me 32 për qind. Lëngu i shegës shuan etjen, nxit oreksin dhe përmirëson tretjen e ushqimeve.

Ai përdoret me sukses në sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve, është freskues dhe mënjanon helmet e organizmit. Lëngu i shegës jep rezultate në luftimin e paraziteve që zhvillohen në zorrë. Lulet e shegës përmbajnë taninë dhe kanë veti rrudhëse e tonike; ato rekomandohen në dhembjet e barkut, në hemorragji, në hemorroidet, si dhe për gargara të gojës, kundër ënjtjes së bajameve dhe acarimeve të mishrave të dhëmbëve.

E gjeni ne BioNatural Shop
049/045 227 220
049/044 644 434